Egy ember napjainkban átlagosan 3-4 elektronikai eszközt birtokol. De mi történik, ha tönkremennek vagy elavulnak ezek az eszközök?
A szerencsétlen valóság az, hogy többségük a kukában végzi, növelve a feldolgozatlan e-hulladékok egyre növekvő halmazát. Lehet, hogy ez a legegyszerűbb megoldás megszabadulni megunt eszközeinktől, de olyan károkat okozunk ezzel, amit elképzelni is szörnyű. Háztartási hulladékkal vegyítve ugyanis rendkívül veszélyessé válnak a belőlük lebomló mérgező anyagok miatt.
Vizsgáljuk meg közelebbről, mi történik, ha elektronikus eszközeinket nem megfelelően hasznosítjuk.
1. Hatása a talajra
Tehát kidobtuk az eszközt és megérkezik a hulladéklerakóba.
Az elektronikus hulladék bomlása több ezer évig is eltarthat, mely idő alatt káros és tartós hatást gyakorol a környezetre. Bomlásával mérgező vegyi anyagokat bocsát a talajba, amely a növényeket és a fákat is szennyezi. Ezen vegyszerek némelyike magában foglalja áramköreiből származó ólmot és az elemekből származó lítiumot is, majd nagy valószínűséggel bejut az emberi és állati élelmiszerkészletekbe.
2. A felszín alatti vizek károsodása
Az elektronikai hulladékok nem megfelelő ártalmatlanítása olyan toxinok, mint a higany, az ólom és a kadmium talajvízbe szivárgásához vezet.
A felszín alatti vízerek pedig a patakokhoz, tavakhoz és folyókhoz áramlik, amelyek vízforrásként szolgálnak az állatok, növények és emberek számára. A szennyezett víz veszélyezteti az élelmiszerláncot és számos egészségügyi kockázatot okoz, beleértve a szaporodási, fejlődési problémákat, a rákot és az immunrendszer károsodását is.
3. Levegőszennyezés
Amikor az e-hulladékot nem hasznosítják újra, vegyes hulladékkal keverve elégetik azokat. Akár jó megoldásnak is tűnhet, hogy így szabaduljunk meg az elektronikai hulladéktól, pedig elképesztő módon káros a környezetre.
Az elektronikai eszközök műanyagból, üvegből és fémekből állnak, amelyek égetéskor veszélyes anyagokat bocsátanak ki, miáltal nemcsak az állatoknak és az embereknek okoznak közvetlen károkat, hanem az ózonréteget is károsítják az üvegházhatást okozó gázok fokozott növelésével, hozzájárulva a globális felmelegedéshez és az éghajlatváltozáshoz.
4. A tengerek, óceánok is szennyeződnek
Nem tudjuk miért, de a nyílt vizek szintén a közkedvelt hulladéklerakók közé tartoznak. (Valaki magyarázza már meg, miért?! – szerk.)
Több millió tonna hulladék kerül évente az óceánba, beleértve az elektronikai hulladékokat is.
Mivel az elektronikai eszközök biológiailag nem lebomló anyagokból készülnek, ez sem jobb, mint bármely másik fent említett lehetőség. A nyílt vizek szennyezése halálos lehet az azokban élő organizmusokra nézve, megzavarja a biodiverzitást és károsítja az ökoszisztémát. Bizonyos helyzetekben az e-hulladék és a kapcsolódó toxinok jelenléte olyan mértékben károsíthatja az ökoszisztémát, hogy nem kérdéses, miért elengedhetetlen ezen eszközök megfelelő feldolgozása és tárolása.
Miért hasznosítsuk újra az elektronikai eszközöket?
A környezet gondozása és az egészségügyi kockázatok minimalizálása mellett az elektronika újrahasznosításának számos oka van. Néhány ezek közül:
- Adatbiztonság: Az elektronikai eszközök újrahasznosítása gondoskodik a számítógépen vagy okostelefonon lévő adatok biztonságáról, hogy azok ne kerüljenek rossz kezekbe.
- Nemesfémek: A régi készülékek megolvaszthatók és újra felhasználhatók más termékek előállítására, ezáltal megtakarítva a bolygó erőforrásait. Egy kutatás szerint az államokban évente kidobott telefonok újrahasznosításával 24 000 ház energiaellátása lenne megoldható.
- Új tulajdonos: A régi, megunt vagy elavult elektronikai eszközök valószínűleg még egy-két évig működőképes maradnak. Segítsen új életet adni régi eszközének, biztosan van olyan ember, aki boldogan használná tovább.
- Törvény: Tilos az elektronikai eszközök háztartási hulladékba való helyezése.
- Megtakarítás: Több elektronikai eszközökkel kereskedő vállalkozás is beszámítja a régi eszközöket egy újba.
- Egyszerűség: Manapság már számos cég foglalkozik az e-hulladékok feldolgozásával, többek között mi is. Aki feldolgozóba adja le elektronikai eszközeit, elmondhatja magáról, hogy „segített megmenteni a bolygót!”
A bolygó megmentése: mit kell tenni az elektronikai eszközökkel
Egy biztonságosabb bolygóhoz való hozzájárulás még soha nem volt ilyen egyszerű. Az elektronikai eszközök megfelelő elhelyezésének számos lehetősége van.
1. Leadás egy újrahasznosítóba
A legközvetlenebb módja a biztonságos feldolgozásnak és elhelyezésnek az elektronikai hulladékfeldolgozóba való elhelyezés. Itt biztosak lehetünk benne, hogy nem csak felvásárolják, vagy befogadják, majd egy harmadik országban kerül szállításra, ahol gyerekmunkával szedetik szét az alkatrészeket, hanem helyben feldolgozzák, ahol ismét nyersanyagként szolgál egy új termék előállításához.
2. Elektronikai termékekkel foglalkozó boltokban való leadás
A műszaki cikkeket árusító szaküzletekben is leadhatóak elektronikai eszközeink. Az erről szóló jogi szabályozásokról bővebben a linkre kattintva tájékozódhat. Több esetben kedvezményeket is kaphat a leadott termékek utáni új eszköz vásárlásakor.
3. Adakozás
Ha az eszköz továbbra is működőképes, érdemes azt a környéken működő jótékonysági vagy nonprofit szervezet számára felajánlani. Sajnos sokan vannak, akinek ez az egyetlen módja, hogy hozzájusson műszaki cikkekhez, laptopokhoz, telefonokhoz. Jó érzés másokon segíteni azzal a tudattal, hogy közben a bolygóval is jót tettünk.
Növekvő probléma
Az elektronikai eszközök száma drasztikus mértékben növekszik évente annak ellenére, hogy nem mindenki cserélgeti eszközeit a legújabb trendek alapján.
Az e-hulladékok mennyiségének növekedése pedig hatalmas terhet ró a környezetre és egészségünkre is.
A technológia rohamos fejlődésének károsító hatásának kivédésére az egyetlen mód, ha tudatosítjuk magunkban, hogy az újrahasznosításnak mindennapi gyakorlattá kell válnia. Tegyünk meg mindent a tartós változás megteremtése érdekében.
Ha úgy érzi, erre az információnak máshoz is el kell jutnia, ossza meg és teremtsük meg a szükséges változásokat!